Materace dmuchane

Materac dmuchany bywa niekiedy również nazywany materacem powietrznym. Jest to przedmiot przenośny – niezwykle popularny wśród wszystkich tych, którzy dużo podróżują. Można go kupić w większości sklepów z wyposażeniem wycieczkowym, zajmuje mało miejsca i jest wygodny w użyciu. Tego rodzaju materace najczęściej wykonuje się z lateksu albo nylonu. Istnieją też modele bardziej ekskluzywne, pokryte miękką wyściółką – oczywiście w ich przypadku bardziej ekskluzywna jest również cena, jaką trzeba zapłacić za posiadanie tego przedmiotu.

materac dmuchany 1 Dmuchane materace produkuje się w różnych formatach i rozmiarach, w większości jednak zbliżone są do materacy konwencjonalnych, odpowiadających rozmiarom ludzkiego ciała. Dmuchane materace nadają się idealnie na takie okazje jak kemping, zapasowe łóżko dla gości, oraz wszelkiego rodzaju sytuacje, w których przydaje się dodatkowe, rozkładane łóżko. Oczywiście można je też wykorzystywać w domu do codziennego spania – a kiedy nie jest potrzebne wypuścić z niego powietrze, zwinąć i schować w bezpieczne miejsce.

Każdy materac dmuchany zawiera specjalny zawór, który umożliwia jego napełnienie powietrzem, oraz wypuszczenie gazu z wnętrza. Teoretycznie taki materac może zostać nadmuchany bez pomocy żadnych urządzeń dodatkowych – wyłącznie za pomocą ust i wdmuchiwania powietrza do wnętrza z płuc. Trzeba jednak zaznaczyć, że taka metoda jest bardzo czasochłonna, i nierzadko – wycieńczająca. Dlatego też w praktyce najczęściej stosuje się specjalną pompkę, dołączaną do zestawu wraz z materacem, bądź zakupioną osobno. Oczywiście najlepsze (najszybsze i najbardziej wydajne) pompki raczej nie pojawiają się jako część zestawu dołączanego do materaca i kupować je należy oddzielnie. Aby napompować materac, należy zdjąć osłonkę zaworu i przymocować do niego końcówkę węża od pompki. Następnie należy napełnić go powietrzem do stanu, w którym stanie się całkowicie sztywny. Najlepiej osobiście sprawdzić, czy poziom twardości materaca odpowiada potrzebom osoby, która będzie na nim spała, a potem wyciągnąć końcówkę pompki z zaworu i zamknąć go szybko, aby uniemożliwić ucieczkę zgromadzonego we wnętrzu powietrza.

Aby skutecznie złożyć materac należy zdjąć pokrywę zaworu i pozwolić powietrzu na swobodną ucieczkę. Wspomagać je można delikatnym uciskiem powierzchni materaca, co sprawi, że będzie on szybciej ulatywało w atmosferę. Kiedy materac zostanie całkowicie opróżniony z wypełniającego go powietrza należy go złożyć lub zwinąć w rulon. Przed schowaniem go do szafy warto okryć jego powierzchnię jakimś materiałem, który zapobiegnie zakurzeniu podczas przechowywania.

materac dmuchany 3Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nagłe zmiany temperatury mogą sprawić, że nadmuchany materac będzie się wydawał lepiej lub gorzej napompowany – nabrzmiały lub nieco sflaczały. Wynika to ze zmiany objętości powietrza. Należy wtedy lekko go dopompować, lub upuścić nadmiar powietrza, by nie dopuścić do uszkodzenia jego struktury. Należy też pamiętać o tym, że dmuchane materace są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nawet niewielki otwór powoduje ucieczkę powietrza i sprawia, że cały przedmiot nie nadaje się do użytku. Warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w zestaw do łatania dziur, który często bywa dostępny w sklepach zajmujących się sprzedażą tego typu urządzeń – najczęściej w tym samym, w którym dokonało się zakupu materaca. Zestaw tego rodzaju zawiera fragment nylonowego materiału wraz z powierzchnią samoprzylepną, którą można przyłożyć na miejsce wycieku powietrza i dzięki temu zablokować niekorzystny proces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>